Panasonic Electronic Components ECW-H16433JV
ECW-H16433JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16433JV
Brief Description
CAP FILM 0.043UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16433JV.pdf
Availability of ECW-H16433JV
QUANTITY
ECW-H16433JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16433JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16433JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.571" W (28.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16433JV
Related LinksECW-H1, ECW-H16433JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16433JV Details Description
Related parts for ECW-H16433JV
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER THUMB MOM GR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
SEALED 0.64/2.3II 60POS PLUG datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
44POS M HD FILT TY3 PC CONT. datasheet.pdf