Samtec, Inc. FTE-102-01-G-DH
FTE-102-01-G-DH picture photo
Mfg. Part Number
FTE-102-01-G-DH
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR 4POS .8MM DL R/A SMD
Datasheet Download
FTE-102-01-G-DH.pdf
Availability of FTE-102-01-G-DH
QUANTITY
FTE-102-01-G-DH Order Process
Ship out your order
Specifications of FTE-102-01-G-DH
Internal Part NumberEIS-FTE-102-01-G-DH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTE
PackagingBulk
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.047" (1.20mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.120" (3.05mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTE-102-01-G-DH
Related LinksFTE-102, FTE-102-01-G-DH Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTE-102-01-G-DH Details Description
Related parts for FTE-102-01-G-DH
FIXED IND 100UH 2.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRPLE-RS232 18SOIC datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 250V 170MA 8DIP datasheet.pdf
4X4 BUTTON KEYPAD datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 1000V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf