Panasonic Electronic Components ECW-H16472JL
ECW-H16472JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16472JL
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16472JL.pdf
Availability of ECW-H16472JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16472JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16472JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16472JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16472JL
Related LinksECW-H1, ECW-H16472JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16472JL Details Description
Related parts for ECW-H16472JL
COUPLER DIRECTIONAL 900 MHZ datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 400A DO-214AA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf