Panasonic Electronic Components ECW-H16473JVB
ECW-H16473JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16473JVB
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16473JVB.pdf
Availability of ECW-H16473JVB
QUANTITY
ECW-H16473JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16473JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16473JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.591" W (28.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)1.122" (28.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16473JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16473JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16473JVB Details Description
Related parts for ECW-H16473JVB
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.64V SC-70 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf