Vishay/Dale RN55C7321FBSL
RN55C7321FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7321FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7321FBSL.pdf
Availability of RN55C7321FBSL
QUANTITY
RN55C7321FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7321FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7321FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7321FBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7321FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7321FBSL Details Description
Related parts for RN55C7321FBSL
CONN HEADER 25POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABL SMB R/A JACK-JACK RG316 36" datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT GRN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf