Vishay/Dale RCP0603B25R0GTP
RCP0603B25R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B25R0GTP
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B25R0GTP.pdf
Availability of RCP0603B25R0GTP
QUANTITY
RCP0603B25R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B25R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP0603B25R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B25R0GTP
Related LinksRCP0603, RCP0603B25R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B25R0GTP Details Description
Related parts for RCP0603B25R0GTP
FIXED IND 27MH 16MA 308 OHM TH datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 550MW DO214AA datasheet.pdf