Panasonic Electronic Components ECW-H16622JL
ECW-H16622JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16622JL
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16622JL.pdf
Availability of ECW-H16622JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16622JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16622JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16622JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16622JL
Related LinksECW-H1, ECW-H16622JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16622JL Details Description
Related parts for ECW-H16622JL
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 80A I2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.62A 41 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 68MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf