Vishay/Dale RNC55J5001DRB14
RNC55J5001DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5001DRB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5001DRB14.pdf
Availability of RNC55J5001DRB14
QUANTITY
RNC55J5001DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5001DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5001DRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5001DRB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5001DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5001DRB14 Details Description
Related parts for RNC55J5001DRB14
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SEAL FOR AUTOMATIC SPRAY 2 PK datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf