Panasonic Electronic Components ECW-H20122HV
ECW-H20122HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20122HV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 3% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20122HV.pdf
Availability of ECW-H20122HV
QUANTITY
ECW-H20122HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20122HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20122HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20122HV
Related LinksECW-H2, ECW-H20122HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20122HV Details Description
Related parts for ECW-H20122HV
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC CONV STEP-DWN FOR USB 10SON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf