Panasonic Electronic Components ECW-H20162JV
ECW-H20162JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20162JV
Brief Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20162JV.pdf
Availability of ECW-H20162JV
QUANTITY
ECW-H20162JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20162JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20162JV
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20162JV
Related LinksECW-H2, ECW-H20162JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20162JV Details Description
Related parts for ECW-H20162JV
IC RESET GEN 4.38V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SO datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf