Panasonic Electronic Components ECW-H20302HVB
ECW-H20302HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20302HVB
Brief Description
CAP FILM 3000PF 3% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20302HVB.pdf
Availability of ECW-H20302HVB
QUANTITY
ECW-H20302HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20302HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20302HVB
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20302HVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20302HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20302HVB Details Description
Related parts for ECW-H20302HVB
SIGN BOOK "DANGER HIGH-VOLTAGE" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-262 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 64TQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf