Panasonic Electronic Components ECW-H20302JV
ECW-H20302JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20302JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20302JV.pdf
Availability of ECW-H20302JV
QUANTITY
ECW-H20302JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20302JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20302JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20302JV
Related LinksECW-H2, ECW-H20302JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20302JV Details Description
Related parts for ECW-H20302JV
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT-23 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 11LB BOX datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf