Panasonic Electronic Components ECW-H20512JVB
ECW-H20512JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20512JVB
Brief Description
CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20512JVB.pdf
Availability of ECW-H20512JVB
QUANTITY
ECW-H20512JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20512JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20512JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20512JVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20512JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20512JVB Details Description
Related parts for ECW-H20512JVB
TOOL HAND CRIMP 18-22AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 110A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf