Panasonic Electronic Components ECW-H20822HV
ECW-H20822HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20822HV
Brief Description
CAP FILM 8200PF 3% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20822HV.pdf
Availability of ECW-H20822HV
QUANTITY
ECW-H20822HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20822HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20822HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.394" W (23.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20822HV
Related LinksECW-H2, ECW-H20822HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20822HV Details Description
Related parts for ECW-H20822HV
CONN RECEPTACLE 2POS .093 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
RES 316K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.29M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 685MA 320 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf