Panasonic Electronic Components ECW-H8472HL
ECW-H8472HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H8472HL
Brief Description
CAP FILM 4700PF 3% 800VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H8472HL.pdf
Availability of ECW-H8472HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H8472HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H8472HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H8472HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H8472HL
Related LinksECW-H, ECW-H8472HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H8472HL Details Description
Related parts for ECW-H8472HL
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC PROM SRL/PAR 1.8V 32M 48TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 8-2POS FREE-HANGING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf
RES 5.05 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.52M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf