Panasonic Electronic Components EEV-HA1C101WP
EEV-HA1C101WP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1C101WP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1C101WP.pdf
Availability of EEV-HA1C101WP
QUANTITY
EEV-HA1C101WP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1C101WP
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1C101WP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1C101WP
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1C101WP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1C101WP Details Description
Related parts for EEV-HA1C101WP
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SSL HDR 4POS 3.5MM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .1C datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf