Panasonic Electronic Components ECW-H8563JL
ECW-H8563JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H8563JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 800VDC RAD
Datasheet Download
ECW-H8563JL.pdf
Availability of ECW-H8563JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H8563JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H8563JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H8563JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H8563JL
Related LinksECW-H, ECW-H8563JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H8563JL Details Description
Related parts for ECW-H8563JL
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf