Panasonic Electronic Components ECW-HA3C182J4
ECW-HA3C182J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C182J4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C182J4.pdf
Availability of ECW-HA3C182J4
QUANTITY
ECW-HA3C182J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C182J4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C182J4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(A)
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.799" L x 0.311" W (20.30mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.543" (13.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C182J4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C182J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C182J4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C182J4
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8UMAX datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIPS FOR 2 TO-264 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf