Panasonic Electronic Components ECW-HA3C203HQ
ECW-HA3C203HQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C203HQ
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C203HQ.pdf
Availability of ECW-HA3C203HQ
QUANTITY
ECW-HA3C203HQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C203HQ
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C203HQ
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.343" W (20.60mm x 8.70mm)
Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C203HQ
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C203HQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C203HQ Details Description
Related parts for ECW-HA3C203HQ
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TOOL JIG ASSEM FOR LF13 PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CLEAN & STRIP RIM WHEEL 16X4X3" datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf