Panasonic Electronic Components ECW-HA3C242H4
ECW-HA3C242H4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C242H4
Brief Description
CAP FILM 2400PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C242H4.pdf
Availability of ECW-HA3C242H4
QUANTITY
ECW-HA3C242H4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C242H4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C242H4
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.276" W (17.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.579" (14.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C242H4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C242H4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C242H4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C242H4
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf