Panasonic Electronic Components ECW-HA3C243HB
ECW-HA3C243HB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C243HB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C243HB.pdf
Availability of ECW-HA3C243HB
QUANTITY
ECW-HA3C243HB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C243HB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C243HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(A)
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.378" W (20.60mm x 9.60mm)
Height - Seated (Max)0.803" (20.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C243HB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C243HB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C243HB Details Description
Related parts for ECW-HA3C243HB
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
MANOMETER GAUGE VACCUM datasheet.pdf
SW LONG ROLLR LEVR SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf