Panasonic Electronic Components ECW-HA3C302JB
ECW-HA3C302JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C302JB
Brief Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C302JB.pdf
Availability of ECW-HA3C302JB
QUANTITY
ECW-HA3C302JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C302JB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C302JB
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.217" W (17.80mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C302JB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C302JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C302JB Details Description
Related parts for ECW-HA3C302JB
CONN BLOCK LOCK 7.62MM 14POS OR datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 12DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 5V 30W datasheet.pdf