Murata Electronics North America GRM1556R1H5R3DZ01D
GRM1556R1H5R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H5R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H5R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H5R3DZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H5R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H5R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H5R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H5R3DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H5R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H5R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H5R3DZ01D
Crystal 20.0000MHz 50ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED BLUE 5.6" datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP POS HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf