Panasonic Electronic Components ECW-HC3F562JD
ECW-HC3F562JD picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HC3F562JD
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-HC3F562JD.pdf
Availability of ECW-HC3F562JD
QUANTITY
ECW-HC3F562JD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HC3F562JD
Internal Part NumberEIS-ECW-HC3F562JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(C)
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.016" L x 0.283" W (25.80mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HC3F562JD
Related LinksECW-HC, ECW-HC3F562JD Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HC3F562JD Details Description
Related parts for ECW-HC3F562JD
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN ZIF CARDEDGE 100POS W/TABS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
N FEMALE 1" FLANGE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf