Panasonic Electronic Components ECW-HC3F822J
ECW-HC3F822J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HC3F822J
Brief Description
CAP FILM 8200PF 5% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-HC3F822J.pdf
Availability of ECW-HC3F822J
QUANTITY
ECW-HC3F822J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HC3F822J
Internal Part NumberEIS-ECW-HC3F822J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(C)
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.016" L x 0.295" W (25.80mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.602" (15.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HC3F822J
Related LinksECW-HC, ECW-HC3F822J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HC3F822J Details Description
Related parts for ECW-HC3F822J
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR LDMOS 4HSOP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf