United Chemi-Con LXY50VB39RM6X11LL
LXY50VB39RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB39RM6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB39RM6X11LL.pdf
Availability of LXY50VB39RM6X11LL
QUANTITY
LXY50VB39RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB39RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB39RM6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current219mA
Impedance540 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB39RM6X11LL
Related LinksLXY50VB3, LXY50VB39RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB39RM6X11LL Details Description
Related parts for LXY50VB39RM6X11LL
IC SUPERVISRY CIRCUIT MPU 16SOIC datasheet.pdf
HDWR LOCKWASHER 15/32 BUSHING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
15 POS HOOD DIE CAST TOP ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4.4A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf