Panasonic Electronic Components ECW-HC3F822JQ
ECW-HC3F822JQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HC3F822JQ
Brief Description
CAP FILM 8200PF 5% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-HC3F822JQ.pdf
Availability of ECW-HC3F822JQ
QUANTITY
ECW-HC3F822JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HC3F822JQ
Internal Part NumberEIS-ECW-HC3F822JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(C)
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.016" L x 0.295" W (25.80mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.878" (22.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HC3F822JQ
Related LinksECW-HC, ECW-HC3F822JQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HC3F822JQ Details Description
Related parts for ECW-HC3F822JQ
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 1008 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 11/16" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.064UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf