Panasonic Electronic Components ECW-U1393KC9
ECW-U1393KC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U1393KC9
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U1393KC9.pdf
Availability of ECW-U1393KC9
QUANTITY
ECW-U1393KC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U1393KC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U1393KC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U1393KC9
Related LinksECW-U1, ECW-U1393KC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U1393KC9 Details Description
Related parts for ECW-U1393KC9
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61170-280 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.9A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 10POS datasheet.pdf