Panasonic Electronic Components ECW-U1H683JC9
ECW-U1H683JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U1H683JC9
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U1H683JC9.pdf
Availability of ECW-U1H683JC9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-U1H683JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U1H683JC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U1H683JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECWU(C) Series 31/May/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U1H683JC9
Related LinksECW-U1, ECW-U1H683JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U1H683JC9 Details Description
Related parts for ECW-U1H683JC9
TRANS PNP 30V 8A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #16 datasheet.pdf
RES 66K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS JAM NUT PIN datasheet.pdf