Panasonic Electronic Components ECW-U4102V17
ECW-U4102V17 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U4102V17
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U4102V17.pdf
Availability of ECW-U4102V17
QUANTITY
ECW-U4102V17 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U4102V17
Internal Part NumberEIS-ECW-U4102V17
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-UC(V17)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U4102V17
Related LinksECW-U4, ECW-U4102V17 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U4102V17 Details Description
Related parts for ECW-U4102V17
CONN RCPT .100" 34POS DUAL TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8X1X3" 7A FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 99MM datasheet.pdf