Knowles ED-23313-000
ED-23313-000 picture photo
Mfg. Part Number
ED-23313-000
Manufacturer
Product Category
Speakers
Brief Description
SPEAKER
Datasheet Download
ED-23313-000.pdf
Availability of ED-23313-000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ED-23313-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED-23313-000
Internal Part NumberEIS-ED-23313-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelED-23313-000.igs
Standard Package1
Category Audio Products
FamilySpeakers
SeriesED
TypeMagnetic
Frequency Range200Hz ~ 5kHz
Impedance745 Ohm
Sound Pressure Level104dB
Power - Rated-
Power - Max-
Port LocationSide
ShapeRectangular
Material - Cone-
Material - Magnet-
TerminationSolder Pads
Size / Dimension6.30mm L x 4.29mm W
Height3.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED-23313-000
Related LinksED-233, ED-23313-000 Datasheet, Knowles Distributor
ED-23313-000 Details Description
Related parts for ED-23313-000
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MOSF DRVR FAST DUAL INV 8-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.5A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC GPIO EXPANDER 8XQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf