C&K Components 7301J21ZQI22
7301J21ZQI22 picture photo
Mfg. Part Number
7301J21ZQI22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
7301J21ZQI22.pdf
Availability of 7301J21ZQI22
QUANTITY
7301J21ZQI22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7301J21ZQI22
Internal Part NumberEIS-7301J21ZQI22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7301J21ZQI22
Related Links7301J2, 7301J21ZQI22 Datasheet, C&K Components Distributor
7301J21ZQI22 Details Description
Related parts for 7301J21ZQI22
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ICL 60 OHM 25% 3A 22MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 300MA 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 18-14AWG TIN SHUR datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 48BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMITT TRIGGER 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf