| Internal Part Number | EIS-843S1333DGLFT | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | TSSOP/VFQFPN Assembly Site/Part Marking Chg 13/Nov/2015 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer | |
| PLL | Yes | |
| Input | Crystal | |
| Frequency - Max | 1.333GHz | |
| Divider/Multiplier | No/No | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 843S1333DGLFT | |
 | 1640310000 | TERM BLOCK PLUG 17POS 3.5MM | datasheet.pdf | |