On-Shore Technology, Inc. ED3100/12
ED3100/12 picture photo
Mfg. Part Number
ED3100/12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 5MM 12POS PCB
Datasheet Download
ED3100/12.pdf
Availability of ED3100/12
QUANTITY
ED3100/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED3100/12
Internal Part NumberEIS-ED3100/12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED3100
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge14-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray, Slate
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED3100/12
Related LinksED31, ED3100/12 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED3100/12 Details Description
Related parts for ED3100/12
RES SMD 0.027 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V SHTDN LP 28SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf