On-Shore Technology, Inc. ED4101/11-KD
ED4101/11-KD picture photo
Mfg. Part Number
ED4101/11-KD
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 5MM 11POS PCB
Datasheet Download
ED4101/11-KD.pdf
Availability of ED4101/11-KD
QUANTITY
ED4101/11-KD Order Process
Ship out your order
Specifications of ED4101/11-KD
Internal Part NumberEIS-ED4101/11-KD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED4101
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray, Slate
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingCopper
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED4101/11-KD
Related LinksED4101, ED4101/11-KD Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED4101/11-KD Details Description
Related parts for ED4101/11-KD
DUAL FOOTWEAR RESISTANCE CHECK datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 120A D1 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 20CO datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 34POS SMD datasheet.pdf
1016 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
24AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X7R 0.47レF 25V datasheet.pdf