On-Shore Technology, Inc. ED500/5DS
ED500/5DS picture photo
Mfg. Part Number
ED500/5DS
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 5MM 5POS PCB
Datasheet Download
ED500/5DS.pdf
Availability of ED500/5DS
QUANTITY
ED500/5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ED500/5DS
Internal Part NumberEIS-ED500/5DS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED500/DS
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorBlue
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED500/5DS
Related LinksED50, ED500/5DS Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED500/5DS Details Description
Related parts for ED500/5DS
FERRITE 400MA 300 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
CLAMP TIE 18LB WR BLK 8.3" datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 52-QFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 214MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf