KEMET EDK106M025A9DAA
EDK106M025A9DAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK106M025A9DAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EDK106M025A9DAA.pdf
Availability of EDK106M025A9DAA
QUANTITY
EDK106M025A9DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK106M025A9DAA
Internal Part NumberEIS-EDK106M025A9DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEDK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK106M025A9DAA
Related LinksEDK106M, EDK106M025A9DAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK106M025A9DAA Details Description
Related parts for EDK106M025A9DAA
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ DL 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
IC EFUSE 12V BFET DVR 5A 10VSON datasheet.pdf