Bourns Inc. CR1206-FX-1373ELF
CR1206-FX-1373ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1373ELF
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1373ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1373ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1373ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1373ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1373ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1373ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1373ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1373ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1373ELF
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 3.2X2.5 OSCILLATOR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 2A TO277A datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 5V 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
COMBINER 2-PORT RS-232 DB9 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC869LC5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123FL datasheet.pdf