KEMET EDK107M025A9HAA
EDK107M025A9HAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK107M025A9HAA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EDK107M025A9HAA.pdf
Availability of EDK107M025A9HAA
QUANTITY
EDK107M025A9HAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK107M025A9HAA
Internal Part NumberEIS-EDK107M025A9HAA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK107M025A9HAA
Related LinksEDK107M, EDK107M025A9HAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK107M025A9HAA Details Description
Related parts for EDK107M025A9HAA
IC MPU XSCALE 133MHZ 540HBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
WASHER INS #10 BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.67M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123 datasheet.pdf
"MICRO 51C PIN 6"" RBW FLOAT" datasheet.pdf