Cornell Dubilier Electronics EDLSG105V5R5C
EDLSG105V5R5C picture photo
Mfg. Part Number
EDLSG105V5R5C
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F 5.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
EDLSG105V5R5C.pdf
Availability of EDLSG105V5R5C
QUANTITY
EDLSG105V5R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of EDLSG105V5R5C
Internal Part NumberEIS-EDLSG105V5R5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesSG
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDLSG105V5R5C
Related LinksEDLSG1, EDLSG105V5R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
EDLSG105V5R5C Details Description
Related parts for EDLSG105V5R5C
KIT SUREPUNCH POUCH&ACCESSORIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY LCD BIAS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 20POS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M SIG datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf