On-Shore Technology, Inc. EDSTL950/24
EDSTL950/24 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL950/24
Brief Description
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM
Datasheet Download
EDSTL950/24.pdf
Availability of EDSTL950/24
QUANTITY
EDSTL950/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL950/24
Internal Part NumberEIS-EDSTL950/24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL950
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL950/24
Related LinksEDSTL, EDSTL950/24 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL950/24 Details Description
Related parts for EDSTL950/24
JUMPER-H1507TR/A3049Y/H1505TR 3" datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 52QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 98POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB 36X4 M PCB G50 T datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf