On-Shore Technology, Inc. EDSTL955/16
EDSTL955/16 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL955/16
Brief Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM
Datasheet Download
EDSTL955/16.pdf
Availability of EDSTL955/16
QUANTITY
EDSTL955/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL955/16
Internal Part NumberEIS-EDSTL955/16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL955
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL15A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL955/16
Related LinksEDSTL, EDSTL955/16 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL955/16 Details Description
Related parts for EDSTL955/16
RES 900 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf