Xilinx XC3042-100PG132C
XC3042-100PG132C picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-100PG132C
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-100PG132C.pdf
Availability of XC3042-100PG132C
QUANTITY
XC3042-100PG132C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-100PG132C
Internal Part NumberEIS-XC3042-100PG132C
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-100PG132CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA XC3000 Family 3K Gates 144 Cells 100MHz 5V 132-Pin CPGA
SeriesXC3042-1
Lifecycle status-
RoHS StatusNo RoHS
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeCPGA-132
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-100PG132C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-100PG132C
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-1, XC3042-100PG132C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-100PG132C Details Description
Related parts for XC3042-100PG132C
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032" .219" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 8.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 536 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
DYNAMIC D1100D HDR ASSY V 24P X datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf