On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ955/12-OE
EDSTLZ955/12-OE picture photo
Mfg. Part Number
EDSTLZ955/12-OE
Brief Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM
Datasheet Download
EDSTLZ955/12-OE.pdf
Availability of EDSTLZ955/12-OE
QUANTITY
EDSTLZ955/12-OE Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTLZ955/12-OE
Internal Part NumberEIS-EDSTLZ955/12-OE
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTLZ955
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTLZ955/12-OE
Related LinksEDSTLZ9, EDSTLZ955/12-OE Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTLZ955/12-OE Details Description
Related parts for EDSTLZ955/12-OE
ADAPTER BNC MALE-BINDING POSTS datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
LCD 8 DIGIT .5" REFL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 324FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 600A DIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 11.616K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf