| Internal Part Number | EIS-12X12-6-4026W | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 400x, 401x, 4026, 4032, 405x, 4085, 41xx MSDS | |
| Featured Product | 3M Custom Die Cuts Tape by Usage Type Guide | |
| Standard Package | 6 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | 4026 | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided | |
| Adhesive | Acrylic, 100 | |
| Backing, Carrier | Polyurethane Foam | |
| Thickness | 0.063" (63 mils, 1.600mm) 1/16" | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Color | Natural | |
| Usage | Holding, Joining, Mounting | |
| Temperature Range | 70 ~ 100°F (21 ~ 38°C) | |