On-Shore Technology, Inc. EDZ602/12
EDZ602/12 picture photo
Mfg. Part Number
EDZ602/12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 3.81MM 12POS PCB
Datasheet Download
EDZ602/12.pdf
Availability of EDZ602/12
QUANTITY
EDZ602/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZ602/12
Internal Part NumberEIS-EDZ602/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEDZ602
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingCopper
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZ602/12
Related LinksEDZ6, EDZ602/12 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDZ602/12 Details Description
Related parts for EDZ602/12
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES 50M OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES .24 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf