Rohm Semiconductor EDZTE615.1B
EDZTE615.1B picture photo
Mfg. Part Number
EDZTE615.1B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW EMD2
Datasheet Download
EDZTE615.1B.pdf
Availability of EDZTE615.1B
QUANTITY
EDZTE615.1B Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZTE615.1B
Internal Part NumberEIS-EDZTE615.1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageEMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZTE615.1B
Related LinksEDZTE, EDZTE615.1B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
EDZTE615.1B Details Description
Related parts for EDZTE615.1B
SIDACTOR MC BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 230MA 720 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MILCONNECTOR MIM618 PSA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 62K OHM 14DIP datasheet.pdf