Rohm Semiconductor EDZVT2R6.8B
EDZVT2R6.8B picture photo
Mfg. Part Number
EDZVT2R6.8B
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2
Datasheet Download
EDZVT2R6.8B.pdf
Availability of EDZVT2R6.8B
QUANTITY
EDZVT2R6.8B Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZVT2R6.8B
Internal Part NumberEIS-EDZVT2R6.8B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZVT2R6.8B
Related LinksEDZVT, EDZVT2R6.8B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
EDZVT2R6.8B Details Description
Related parts for EDZVT2R6.8B
RES 2.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2MCD RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 134V 450MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf