KEMET EE2-12TNUH-L
EE2-12TNUH-L picture photo
Mfg. Part Number
EE2-12TNUH-L
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
EE2-12TNUH-L.pdf
Availability of EE2-12TNUH-L
QUANTITY
EE2-12TNUH-L Order Process
Ship out your order
Specifications of EE2-12TNUH-L
Internal Part NumberEIS-EE2-12TNUH-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEE2 and EC2 Electromechanical Signal Relays
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesEE2
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current11.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time2ms
Release Time1ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Alloy, Gold Alloy
Coil Power140 mW
Coil Resistance1.03 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE2-12TNUH-L
Related LinksEE2-12, EE2-12TNUH-L Datasheet, KEMET Distributor
EE2-12TNUH-L Details Description
Related parts for EE2-12TNUH-L
IC GEN SECURE CODE RC OSC 8-DIP datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 1-PORT SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf