Intel EE80C188EB25
EE80C188EB25 picture photo
Mfg. Part Number
EE80C188EB25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 84PLCC
Datasheet Download
EE80C188EB25.pdf
Availability of EE80C188EB25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EE80C188EB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE80C188EB25
Internal Part NumberEIS-EE80C188EB25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE80C188EB25
Related LinksEE80C1, EE80C188EB25 Datasheet, Intel Distributor
EE80C188EB25 Details Description
Related parts for EE80C188EB25
IC REG BUCK BST INV PROG 16SOIC datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA datasheet.pdf
RES 56 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLUE 50/4'/PKG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf